Cena bardziej przystępna

Jedną z barier, która ogranicza decyzję o zakupie auta elektrycznego jest jego cena w porównaniu z tym samym modelem tylko, że z napędem tradycyjnym.

Zmienia to Volkswagen. Producent podjął decyzję o obniżeniu ceny elektrycznego up!a o 15 tysięcy złotych. Tym samym koszt zakupu małego elektryka będzie się zaczynał od 101.790 złotych. Dzięki temu auto stanie się jednym z najtańszych pojazdów elektrycznych, dostępnych na polskim rynku.

Równie atrakcyjnie wyglądają koszty eksploatacji up!a na prąd. Zużycie energii jest szacowane na poziomie 14,6 kWh na 100 km wg normy WLTP. Zakładając średni koszt prądu (uzależniony od regionu i operatora) oscylujący w granicach 0,55 gr. za 1 kWh, opłata za pokonanie 100 kilometrów wynosi 8,03 złotych.

Volkswagen’a napędza silnik elektryczny, zasilany z baterii litowo-jonowej. Na jednym ładowaniu auto może przejechać od 120 do 160 kilometrów. Akumulatory są ładowane z wykorzystaniem mocy 3,6 kW w czasie sześciu godzin. Oczywiście baterie można też naładować korzystając z ładowarki o mocy 40 kW z prądem stałym (DC). Wówczas stację z elektrycznym up!em łączy się za pośrednictwem przewodu z wtyczką CCS (Combined Charging System). Dzięki temu czas ładowania do 80% pojemności można ograniczyć do niespełna 30 minut.

Rzecznik Elektromobilności Autor

Na co dzień jestem rzecznikiem, zatem podejmując decyzję o pisaniu Bloga postanowiłem pozostać w roli. Więcej o mnie...