Nowy Nissan LEAF zielonym autem roku 2018

W plebiscycie World Car Awards samochód został uhonorowany tytułem: „Światowego Zielonego Samochodu Roku 2018.” W swojej drugiej generacji nie tylko zyskał ciekawszą, bardziej aerodynamiczną sylwetkę, ale przede wszystkim zwiększył zasięg na jednym ładowaniu baterii. Jak podaje producent auto może przejechać nawet ponad 400 kilometrów, a to bardzo dobry wynik, za rozsądną cenę. Wszystko, nie tylko dzięki kolejnym coraz bardziej zaawansowanym akumulatorom, ale także zastosowaniu technologii Nissan Intelliget Mobility. Układ obejmuje systemy ProPILOT, ProPILOT Park, e-Pedal oraz automatyczne hamowanie awaryjne z funkcją rozpoznawania pieszych.

Nissan od czasu premiery LEAF’a w 2010 roku sprzedał na całym świecie przeszło 300.000 aut elektrycznych. Nowy model z 2018 roku tylko w krajach Europy zachodniej znalazł ponad 20.000 nabywców, a zainteresowanie zdaje się nie maleć, tym bardziej, że baterie można naładować w rozbudowywanej sieci europejskich, szybkich ładowarek CHAdeMO.

Czas ładowania do 80% pojemności (szybkie ładowanie – 50kW) zamyka się pomiędzy 40, a 60 minutami. Około 7,5 godziny zajmuje naładowanie baterii do 100% pojemności z wykorzystaniem ładowarki naściennej tzw. Wallbox’a o mocy 7 kW. Oczywiście czasy ładowania ulegają skróceniu, proporcjonalnie do mocy ładowarki., czyli, czym większej mocy ładowarka, tym czas ładowania jest krótszy.

Rzecznik Elektromobilności Autor

Na co dzień jestem rzecznikiem, zatem podejmując decyzję o pisaniu Bloga postanowiłem pozostać w roli. Więcej o mnie...