Proste oszczędzanie

Czas jest niełatwy i jeżeli wierzyć przekazom medialnym przed nami jeszcze trudniejszy. Radością nie napawa brak informacji na jak długo pozostaną z nami, ekonomiczne mroki współczesnej Europy. W jednym z przemówień Emmanuel Macron wyraził obawy, że Europa dobrobytu się skończyła, a zaczęła, wyrzeczeń i oszczędności. Dodatkowo najtęższe głowy świata, nie są w stanie przybliżyć czasu zakończenia zmagań Starego Kontynentu z nową sytuacją. Obawy o jutro zadręczają miliony ludzi, tym bardziej, warto pomyśleć o sobie i prostych działaniach, które chociaż trochę nam pomogą.
Opłaca się wybierać urządzenia energooszczędne z dodatkowymi funkcjami
Kupując sprzęt RTV i AGD do domu warto zwrócić uwagę m.in. na:
klasę energetyczną – dostępne są sprzęty w kilku klasach energetycznych, które mówią
o poborze energii podczas używania. Czym wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu urządzenie pobiera z domowej instalacji elektrycznej. W związku z tym, uzasadnione ekonomicznie jest wybieranieurządzeń z najwyższych klas energetycznych (C i D).
Tak oznaczony sprzęt będzie zużywał znacznie mniej prądu, aniżeli urządzenia niższych klas,
funkcje dodatkowe – np. zdalne sterowanie za pomocą smartfon’a albo wielość programów prania lub zmywania pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Wydatnie skraca czas pracy urządzeń do momentu uzyskania, jak najlepszego efektu przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu, a także wody.
optymalną wielkość – nie ma sensu kupować urządzeń z zapasem mocy, której nigdy się nie wykorzysta np. wielkiej pralki, lodówki, czy telewizora. Czym większe urządzenie i jego moc, tym większe zużycie energii elektrycznej.
Skala, która określa energooszczędność sprzętu oznaczona jest klasami od A do G. Wcześniej od A+++ do D. Obecnie plusy zniknęły. Zmieniły się także wymagania, które muszą spełniać urządzenia isą one coraz wyższe. Zmywarka, czy lodówka, które wcześniej były zaklasyfikowane w klasie A+++, znalazły się teraz w klasie C lub D, a urządzenia A+ weszły do klasy G lub F. Klasa A jest zarezerwowana dla najbardziej nowoczesnych urządzeń.
Korzystnie jest odłączać domowe sprzęty od zasilania
Wszelkie urządzenia domowe, jak np.: dekoder, ruter, telewizor, komputer stacjonarny, nawet w stanie czuwania, pobierają energię elektryczną z sieci. Dzienne pobory prądu nie są duże natomiast wyliczenie w sakli roku robi wrażenie również na portfelu. Dlatego podczas dłuższych nieobecności warto wyjąć wtyczkę zasilającą z gniazdkawiększości sprzętów
RTV i AGD. Jednocześnie w ten sposób zabezpiecza się domowe urządzenia elektryczne przed ewentualnym uszkodzeniem.
Codzienne zachowanie polegające na wyłączaniu odbiorników prądu, jak np. ładowarki, oświetlenie w kuchni, pokoju, łazience, zamieniane w dobry nawyk z upływem czasu przyniesie zauważalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Być może warto również zastanowić się nad zmianą taryfy na prąd. Jednak, żeby podjąć decyzję, najpierw trzeba policzyć zużycie prądu, a także zwrócić uwagę w jakich godzinach i dniach (powszedni, weekendy) jest jej największy pobór.
Jak samodzielnie wyliczyć zużycie prądu w domu
Wyliczenie jest proste, potrzebne jest tylko kilka podstawowych danych.
Moc urządzenia pobierającego prąd – ta podana jest w Wattach (W). Informacja o mocy znajduje się na opakowaniu urządzenia, instrukcji obsługi bądź na tzw. tabliczce znamionowej urządzenia (zdjęcie np. lodówki. odkurzacza).
Taryfa za prąd najbardziej powszechna jest G11 w podanej cena za 1kWh jest stała przez całą dobę może być również taryfa G12, w której cena zależy od pory dnia.
Cena za 1kWh, ta może być różna w zależności od lokalnego operatora energetycznego. W Polsce mamy pięciu operatorów energii elektrycznej. Cena znajduje się na rachunku za prąd.
Czas pracy urządzenia podbierającego prąd z sieci.
JAK LICZYĆ:
1. Mnożymy moc urządzenia podaną w Wattach (1) przez czas pracy (4) w godzinach.
2. Uzyskany z powyższego mnożenia wynik dzielimy przez 1 000. W ten sposób uzyskujemy wartość wyrażoną w kWh (kilowatogodzinach).
3. Wynik mnożymy razy cenę za 1kWh, która znajduje się na fakturze za prąd.
PRZYKŁAD:
Moc urządzenia to – 80(W) watów
Praca w ciągu doby to – 4 godziny
Cena prądu za 1kWh to – 0,75 zł.
dzienne zużycie:
80(W) x 4(h) = 320 (Wh)
320(Wh) : 1 000 = 0,32(kWh) dziennie
Koszt dziennego użycia:
0,32(kWh) x 0,75(zł/kWh) = 0,24 zł.
Koszt roczny:
0,24(zł.) x 365(dni) = 87,6 zł.
Do czego może się przydać wyliczenie?
Podejmując decyzję o zakupie do domu nowego urządzenia np. pralki, telewizora, czy wymianie oświetlenia na LED’owe warto policzyć potencjalne zyski wynikające z oszczędności. W pierwszej kolejności trzeba policzyć obecne koszty, a następnie wyliczyć przybliżone zużycie po modernizacji i cenę za zużytą energię. Różnica pomiędzy wynikami wskaże konkretną kwotę. Warto także w wyliczeniach wziąć pod uwagę koszty, które należy ponieść w związku z zakupem nowego urządzenia, żeby wyliczyć czas amortyzacji, czyli zwrotu inwestycji. Wiedza pozwoli na najlepsze pod względem ekonomicznym wybranie sprzętu do domu, a w konsekwencji obniżenie rachunków za prąd.
Żarówki LED mają sens w pomieszczeniach, w których przebywa się najdłużej
Energooszczędne oprawy oświetleniowe (żarówki) najlepsze efekty przynoszą w pomieszczeniach, w których pracują nieprzerwanie bez ciągłego włączania i wyłączania. Oświetlenie należy wyłączać wówczas, gdy pomieszczenie jest opuszczane na dłuższy czas i włączyć po powrocie również z perspektywą dłuższego korzystania. W garażach, ogrodach warto stosować źródła światła współpracujące z czujnikami ruchu. Pracujące w czasie przebywania, poruszania się w obrębie oświetlanej przestrzeni. W przypadku oświetlenia ozdobnego np. ogrodu można rozważyć zakup solarnych punków świetlnych.
Proste oszczędzanie
Zmywarkę, pralkę, suszarkę warto uruchamiać wówczas, gdy są optymalnie wypełnione.
Nie warto kupować urządzeń AGD o większej mocy aniżeli potrzebna – dostosować wielkość do zindywidualizowanych potrzeb.
Do lodówki nie należy wkładać ciepłego jedzenia. Urządzenie, w takim przypadku na pewno zwiększy pobór prądu, podobnie, jak wówczas, gdy ma długo otwarte drzwi.
Podczas gotowania, garnki warto przykryć pokrywką, w ten sposób wydanie skraca się czas przygotowania jedzenia i poboru energii.
Nieużywane ładowarki także pożerają prąd, zatem warto je wypiąć z gniazdka, gdy nie zasilają np. telefonu, czy tabletu.
W urządzeniach elektrycznych np. czajnikach warto gotować tyle wody ile jest potrzebne do użycia. Skraca to nie tylko czas, ale też oszczędza energię i pieniądze.

Rzecznik Elektromobilności Autor

Na co dzień jestem rzecznikiem, zatem podejmując decyzję o pisaniu Bloga postanowiłem pozostać w roli. Więcej o mnie...